Péče o štěňátko a jeho vývoj
Co od nás dostane štěňátko?
- PetPass
- Řádnou Kupní smlouvu
- Vodítko, obojek, granulky – značka Primordial, hračku, deku/DRYBED, šampon (speciálně na lagottí srst), hřebeny (pokud si u nás objednáte)
- Spoustu dobrých návyků a důležitou prvotní socializaci
- PP (pokud bude v té době hotový, jinak hned po obdržení z Plemenné knihy posíláme na adresu majitele)
- Lásku a neustálou maximální péči
Co od nás dostane majitel?
- Lásku na celý život
- Plně vakcinované, odčervené, čipované štěňátko
- Štěňátko ve správné výživové kondici
- Povahově vyrovnané štěňátko
- štěňátko socializované – učené všem ruchům domácnosti, od 5 týdnů i hlazení a mezlení od lidí různého věku a naučené základní manipulaci – na stole, ukázaní zubů, sahání do uší, stříhání drápků, ev. vodítko
- ale počítejte s tím, že my Vám dáme pouze ten důležitý základ, ten zbytek je na Vás (rádi Vám samozřejmě pomůžeme) – řekneme Vám, jak pokračovat (a že pokračovat musíte)
- Spoustu rad do začátku + desky s manuálem
- Celoživotní chovatelský servis
MANUÁL “ŽIVOT SE ŠTĚŇÁTKEM – KRŮČEK PO KRŮČKU”
Na základě otázek zájemců a našich zkušeností jsme vytvořili tento, doufáme, pro všechny jednoduchý a přínosný manuál. Věříme, že pomůže a třeba také nastíní tu dokonalou povahu, kterou lagottka má.
“NÁVOD K POUŽITÍ A BEZEPEČNOSTNÍ POKYNY”
JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O ŠTĚŇÁTKO?!…DOPORUČUJEME PŘEČÍST NEŽ ZAČNETE O ŠTĚŇÁTKU UVAŽOVAT.
Články obsažené v odkazu jsou velmi kvalitně zpracovány a my s nimi souhlasíme. Doporučujeme opravdu vše pečlivě pročíst. Od nás se, k péči o štěňátko, dozvíte vše, co budete chtít a samozřejmě potřebovat…je to i součástí chovatelského servisu. 🙂
Chovatelský servis trvá po celý život pejska a je samozřejmostí. Se vším rádi pomůžeme a poradíme.
Štěňátko od nás bude odcházet od 9 týdnů, po tuto dobu můžete své štěňátko, samozřejmě, ale po domluvě, navštěvovat, přinést mu hračky nebo cokoliv jiného, co chcete, aby Vaše maličké mělo u sebe. Dostane výbavičku do začátku – na všem se můžeme domluvit. 🙂
Podmínkou je stálý kontakt s majiteli po celý život pejska! Každé okamžiky, události jsou pro nás velmi důležité! A věřte, že budoucnost a život našich pejsků i odchovánků je u nás na prvním místě! ♥
Důležité aspekty, které hrají klíčovou roli ve výchově psa – lagottky:
- raná socializace u chovatele – neurostimulace = masáže štěňátek v oblasti obličeje, na tlapkách, uších, slabinách a dalších citlivých místech, zvedání štěňátek do výšek, přetáčení ze strany na stranu; zvykání na chod domácnosti zvuky, šumy, manipulaci (na stole, česání, koukání do uší atd.), základní ovladatelnost na vodítku, vnímavost….
- další socializace u majitele – pes se socializuje celý život, ale nejstěžejnější je pro něj období od těch 8-9 týdnů do cca 5 měsíců, kdy se musí všechno naučit. Pak už to jen upevňovat…obzvlášť v pubertě
- přivolání
- chození do města a zvykání na jeho ruch
- chození mezi ostatní psi
- trénink poslušnosti – doma, na zahradě, venku, psí školky, cvičáky, parky,…(je ale potřeba mít psa naočkovaného proti vzteklině)
- zvykání na česání + zvuky strojku, nůžek, koukání na zuby, braní hraček, jídla – pochutin, stříhání drápků,…
- důslednost = stát si za svým – ne je ne!, fuj je fuj!, sedni je sedni!
- trpělivost
- prostředí, ve ktrém zvíře vyrůstá (u chovatele, ale samozřejmě i u majitele)
- Zajistit pejskovi plnohodnotný život – dělat to, co je náplní jeho života (př. lovecká plemena jsu určena pro lov, naháňku, pachové práce, vyhledávání, a proto by jim to mělo být dopřáno – ale korektně…)
- když pejsek zlobí – pravděpodobně se nudí a nemá dostatečné vyžití nebo má nějaký problém (zdravotní, psychický) či z Vás cítí, že jste v nepohodě,…na to musíte přijít a vypozorovat si, naučit se sebereflexi
- založený vztah na důvěře
- četnost a kvalita výcviku – malá štěňátka (cca do 4 měsíců) by měla aktivně cvičit nebo se něco učit max. 30 minut DENNĚ! – nejlépe si to rozložit do celého dne. 🙂
Hračky:
Pro naše děťátka a dospěláky používáme výhradně plovoucí a nerozkousatelné hračky
- https://www.alza.cz/pet/puller?dq=5592935
- https://www.alza.cz/pet/liker
- https://www.alza.cz/pet/kiwi-walker-hazeci-a-plovaci-kruh-z-tpr-peny-modra-18-cm-d5739180.htm
- https://www.alza.cz/pet/akinu-aqua-penove-frisbee-velke-pro-psy-zelene-d5801188.htm
- https://www.alza.cz/pet/kiwi-walker-plovaci-zeppelin-z-tpr-peny-zelena-22-cm-d5739189.htm
- https://www.dogs4friends.de/spielzeug/wurfspiel-zerrspiel/easy-glide-dura-foam-disc-robustes-frisbee-von-star-mark
- https://www.dogs4friends.de/spielzeug/hundebaelle/robuster-fantastic-foam-hunde-ball-von-star-mark?number=31-0027-b
Po kompletním přezubení (kolem 4. – 6. měsíce) – nebo když je potřeba “vyviklat” přebývající špičáky – se může začít dávat na kousání a zabavení/čištění zubů např. kávové nebo olivové dřevo, či kousací kořen (dostupné na zoohit). Kdyby pejskovi nechutnalo hned, můžete použít něco na ovonění (olej, špek,…). Nebo lze použít srnčí parůžky, ale opatrně na plíseň, kterou můžou některé parůžky mít, jsou – li blbě skladovány.
Krmení a výživa:
- Puppy verze:
DO 3 MĚSÍCŮ VÁM STAČÍ 1 odměrka 50-70g 3x denně (regulujte dle množství stolice a vývoje psa)
OD 3 DO 6 MĚSÍCŮ ZVYŠOVAT DENNÍ MNOŽSTVÍ = 1/2 odměrky (100g) 2x denně – ráno půl (resp. ráno můžete dát více), večer půl
Tyto hodnoty jsou orientační, ale mohou pomoci se odpíchnout a cca získat nějakou představu.
VŠE JE NUTNÉ REGULOVAT A VYCHYTAT PODLE POTŘEB A VÝVOJE VAŠEHO PEJSKA (NAPŘ. MÁM – LI POCIT, ŽE MÁ ČASTO HLAD, TROŠKU MU DÁVKU ZVÝŠÍM A ZASE SLEDUJI, JAK SE VYVÍJÍ…). KAŽDÉ TĚLO JE INDIVIDUÁLNÍ A VÝJIMEČNÉ A TAKÉ POTŘEBUJE TAKOVÝ PŘÍSTUP!
- NEDOPORUČUJEME SE ŘÍDIT TABULKAMI UVEDENÝMI NA OBALU – PROTOŽE VÁŠ PES SE MŮŽE VYVÍJET JINAK A POTŘEBUJE JINÉ MNOŽSTVÍ.
- DOPORUČUJEME KRMIVO MÁČET (viz. níže) PO CELÝ ŽIVOT – prevence proti torzi; snadnější trávení
- DÁVEJTE SI POZOR NA
- EXTRÉMNÍ PŘEKRMOVÁNÍ A Z NĚJ PRAMENÍCÍ OBEZITU A S NÍ SPOJENÉ RŮZNÉ ZDRAVOTNÍ POTÍŽE
- NEDOKRMOVÁNÍ
- KOMERČNĚ VYRÁBĚNÉ PAMLSKY S VELKÝM OBSAHEM SOLÍ DOCHUCOVADEL, KONZERVANTŮ,…
- Adult verze:
OD MĚSÍCŮ ZVÝŠIT DÁVKU NA VĚTŠÍ POLOVINU (110-120g/2x denně). A OD VĚKU 7 MĚSÍCŮ POSTUPNĚ PŘECHÁZET NA DOSPĚLÉ.
Na ovonění lze použít lanýž, lanýžový olej nebo rybí olej
- Dáváme vařená vajíčka, vařené nebo stroze (tzn. bez koření) pečené rybí maso, vařené maso…
- Máčet granule – ve vývaru z mořských řas nebo v masovém, ale netučném vývaru – vše, co vývar obsahuje, to pejsci dostanou (teplota tekutiny cca kolem 55 – 70 st.C)
- Zajistit komplexní a vyvážené složení krmení
- Granulky (Primordial, Marp, N&D…): https://www.topkrmiva.cz/
- Mořské řasy:
- Vařená (dušená) zelenina – mrkev, brokolice, trošku špenátu, cuketa (v malém množství); pak také zelenina syrová – salát, vodní meloun (v malém množství), okurky, paprika
- Kvalitu krmiva poznáte především na množství, barvě a konzistenci stolice. Pokud bude pejsek často nadmutý, prdět, krkat, mít stolici řídkou a ve velkém množství, je velká pravděpodobnost, že mu granulky nesedí.
- Je dobré také podporovat přirozenou obranyschopnost psa především tedy mořskými řasami, probiotiky, omegou-3 a kyselinou listovou (ta je obsažená v pangaminu = pivovarské kvasnice nebo v chlorelle), vit. C => vitamíny a minerály (nejlépe přírodního původu nebo neuměle vyráběné); a dalšími….
! Co by pes rozhodně neměl jíst !
https://www.e-zverinec.cz/blog/potravin–ktere-muzou-vaseho-psa-i-zabit/
https://www.ireceptar.cz/zvirata/co-nesmi-pes-30000117.html
https://zena.aktualne.cz/bydleni/9-potravin-ktere-mohou-vaseho-psa-i-zabit/r~i:article:774358/
– pak také kořeněné, smažené pokrmy, příliš mléka (+ mléčných výrobků), lepek, sóju (nadýmavé potraviny), sacharózu (disachardnekt, cukr: fruktóza + glukóza) ani maltodextriny, xylitoly (umělá sladidla), některé druhy ovoce (ovoce pouze ve velmi malé míře) a zeleniny (obzvláště lilkovité rostliny: rajčata, lilek, brambory ve velkém množství…), sůl – zákaz šunka, salámy, párky, tučné sýry!
MYSLETE NA TO, ŽE POKUD BUDETE PEJSKOVI VYVAŘOVAT A DÁVAT VŠECHNO OSTATNÍ, JEN NE JEHO JÍDLO, ZADĚLÁVÁTE SI MINIMÁLNĚ NA DVA PROBLÉMY. JEDEN JE, ŽE VÁM NAD GRANULEMI BUDE OHRNOVAT NOS, DRUHÝ, ŽE MU TÍM NEMUSÍTE UDĚLAT ÚPLNĚ DOBŘE V GITu. Rozhodněte se tedy tak, abyste vzali vpotaz i to, že nebudou vždy místa, kde budete pejskovi moci vyvařovat či mu “přilepšovat” něčím jiným.
Hygiena:
Od nás půjde štěňátko navyklé na hygienu. Bude zvyklé venčit se venku (když bude léto a teplo) a nebo na látkovou podložku (když bude zima, mráz nebo velký sníh).
Jak naučit štěňátko hygieně:
Je třeba počítat s tím, že každý pes je individuální a někdy se učení hygieny protáhne třeba až do 7 měsíců
- Po každé aktivitě – jídle, hraní, spaní, pití,…je třeba vzít štěňátko ihned vyvenčit (stačí jen vyběhnout před dům)
- Každé 2 – 3 hodiny chodit venčit – povel “vyčůrej se” nebo “staka” se hodí – po jeho vykonání či jen samotném vyčůrání/vykakání následuje ooooooobrovská pochvala (ano, klidně radosti vejskněte).
- mít štěňátko stále na očích!
- přes noc alepoň 1x vstát a jít venčit, ideálně však 2x – postupem času se to odbourá a pes vydrží i přes noc, ale chce to čas.
- Mít doma látkovou podožku – a učit ho na ní (ale používejte jí jen v té nejzazší nouzi – venku nebude hezky, budou padat kroupy, jste v paneláku, bez výtahu a máte to více než 4 patra ven,…)
- pejska do i ze schodů berte do náručí (ať neohrozíte jeho vývoj kosterní soustavy)
- Štěňátko může začít učůrávat schválně – v tu chvíli se mu nebojte důrazně vysvětlit, že je to prostě fuj a nědělá se to!
- zpětně však psa netrestejte – vždy ho u toho musíte načapat, abyste mu to mohli zatrhnout
- poznáte to tak, že se na Vás třeba dívá nebo dává jiné signály,…
- Opakování – matka moudrosti (každý den se zlepšovat), protože čím více budete důslední, trpěliví, vytrvalí a najdete si způsob, jak dostát svého, tím dříve se dílo podaří
TAK HODNĚ ŠTĚSTÍ….
Péče o srst:
https://www.lagottoromagnolo-ribaty.cz/index.php/pece-o-srst/
- zpočátku byste se tomu měli věnovat každý den aktivně a pouze, pokud jste oba skvěle naladěni.
- až to budete umět a česání bude velká bžunda, tak máte zčásti vyhráno a moc Vám gratulujeme!! <3
- u dospělého a česánímilujícího pejsánka to můžete dělat cca 1x týdně, dle tvorby a množství dredů…
Očkování:
https://www.lagottoromagnolo-ribaty.cz/index.php/ockovani/
- po očkování se můžou objevit zažívací potíže – hlavně tedy řídká stolice, někdy i zvracení (to už je opravdu ojedinělé a většinou to souvisí s jiným problémem) a po aplikaci leptospirózy se může v místě vpichu vytvořit otok (boulička), kterou je třeba pravidelně masírovat – štěňátko bude citlivější.
- PŘED každým očkováním MUSÍ BÝT pejsek KLINICKY ZDRAVÝ, aby měl jeho imunitní systém sílu se s očkováním dobře vyrovnat a nebyl oslabený hned 2x a aby očkovbací látka dobře fungovala.
- vzteklinu doporučujeme opakovat po roce, 3-letá není úplně ideální.
- je důležité, tak ho prosím nepodceňujte. Byly zaznamenány případy nákazou vztekliny u 3% psů (což je způsobeno velkou koncentrací, různými podmínkami a emigrací zvířat z jiných zemí…)
- pejsek by měl být min. týden ve větším klidu a poté ho pomalu, ale ne moc, zatěžovat…
- před vstupem na jakoukoliv psí akci by mělo být očkování staré min. 21 dní.
Zažívací potíže:
- jsou jedny z nejčastějších, jež pejsky trápí
- je to způsobeno nadměrným překyselením a nevyváženým mikrobiomem (oslabenou imunitou, mikrobiotou) či podrážděním žaludeční nebo střevní sliznice (sliznice GITu) nebo napadením těla endoparazitem
- projevují se např. apatií, vomitací, neformovanou a různěbarevnou stolicí, nadýmáním, častými plyny, nechutenstvím, dehydratací,…
- co dělat při zaž. potížích:
- zvýšit dávku probio + prebiotik (=synbiotika: my doporučujeme Protexin Synbiotic D-C, objednat určitě pouze u veterinárního lékaře) – nedají se předávkovat a tím pádem se dají používat dlouhodobě, regenerují, revitalizují i posilují sliznice, obranyschopnost psa
- nechat vyšetřit stolici (= koprologie) – trus sbírat min. 7 dní (je to i finančně přijatelnější) – doporučujeme to dělat dle odčervovacího schématu (cca 4x ročně, u kopro i 5-6x)
- dělat vývary z mořských řas (wakame, kombu, arame,…) – výborně fungují v léčbě i prevenci zaž. potíží
- lze použít enterozoo gel, Zoosorb – výborně fungují i při otravách (vždy však volejte na veterinu – pohotovost) nebo jiných probémech…
- výborně funguje a my s ním máme nejlepší zkušenost – kudzu kořen
- volit zásaditou stravu (už jen z důvodu toho, že zásadité pH snižuje bakteriální infekce a nemocné tělo se s nimi nědokáže poprat) – spíše dušenou mrkev, vývary z řas, libového masa, bílou rýži, nedávat plně standardní stravu.
- zvolit vhodné doplňky stravy – zakládáme si na kvalitě a je pro nás velice důležité, co naši pejsci jí a čím jim doplňujeme a obohacujeme stravu – co přijímají. Zabýváme se výživovým poradenstvím pro lidi a i pro psy (kvalitní doplňky stravy používáme už řadu let) – neváhejte nás kontaktovat i o víkendu: +420 776 609 117
- zajistit lepší kvalitu vody – voda ovlivňuje naše tělo i tělo našich zvířátek – pejsků, kočiček, králíků,…, zdraví i všechny podmínky života (reprodukci, odolnost organismu,…), je součástí našeho těla, působí jako významné rozpouštědlo a rozvodna minerálů a všeho, co v ní přijmeme, v těle i v buňkách, proto je důležité dbát na její kvalitu. Používáme vodní filtr, který nejenže nebarví srst a nenutí ji k oxidaci, ale také zadržuje až 99,9% všech nečistot, bakterií, virů, těžkých kovů; tudíž tělo nenamáhá a nezatěžuje věcmi, které narušují jeho rovnováhu a žvioty nás i našich chlupáčků – v případě zájmu rádi poradíme na čísle viz výše.
- zde odkaz, jak je na tom pitná voda, a jak jsme na tom my i naši milovaní: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pesticidy-hnojiva-zemedelci-voda-v-cesku-nku-ministerstvo-zivotniho-prostredi-miliardy.A220420_160229_domaci_lre
- v případě zhoršování nebo stejného stavu navštivte veterinárního lékaře
- jsou – li potíže opakované, doporučujeme nechat vyšetřit trus po případ alergie
Odpočinek:
Je důležité ho zajistit po každém najezení – klidový režim.
Lagottky mají obecně nejraději spaní a odpočívání na zemi, ale také se rády schoulí do pelíšku, leží na měkkých a pohodlných Drybedech nebo se schovají do “nory”. K jejich noření je nejlepší a nejbezpečnější klec – když se však umí správně používat 🙂
- Plastový pelíšek Dog Fantasy: https://www.superzoo.cz/pelisek-dog-fantasy-plast-95cm-cerny/?gclid=EAIaIQobChMIm4uev4zt8QIVks53Ch2BsA8vEAQYAiABEgLJE_D_BwE
- Drybedy: https://www.all4pet.cz/drybed-vetbed?sort=8&itemsPerPage=15
- Kvalitní klece na míru: https://www.zoohit.cz/shop/psi/prepravky_doplnky_auto/klece/pokojove/124033, http://www.pet-faunas.cz/
- Pelechy s dlouhým chlupem: https://www.all4pet.cz/pelisek-terezie/
- Ohrádky pro štěňátka: https://www.tectake.cz/ohradka-pro-stenata-8-hranna-800219