Péče o srst
Péče o lagottí srst není vůbec žádná věda a je to dokonce jednodušší, než se zdá 🙂 a nakonec to bude bavit Vás i Vaše chlupaté štěstí. <3
EDUKATIVNÍ PREZENTACE – ÚPRAVA SRSTI LGR
- NA VŠECHNY SOUBORY SE VZTAHUJÍ AUTORSKÁ PRÁVA! POKUD CHCETE JAKÉKOLIV MÉDIUM POUŽÍT, TAK NÁS KONTAKTUJTE A DOMLUVÍME SE.
ZVYKÁNÍ
- Hezky stát, sedět nebo ležet na stole – když lagottku češete, kontrolujete ouška, prohlížíte zuby, stříháte drápky.
- Pejskovi se to musí líbit, aby Vás to oba bavilo:
- Proto trénujte hned odmalička stání na stole, seznamte pejska s hřebeny, kleštičkami na drápky, případně nůžkami (psovi může být nepříjemný zvuk tření čepelí o sebe), holícím strojkem (opět může vadit zvuk strojku). Důležitý je i způsob, jakým se má pejsek na stůl dostat. Měl by si zvykat na to, že ho tam zvedáte a že se najednou ocitne ve výšce, a časem je možné pejska třeba naučit, aby na stůl sám vylezl třeba přes židli – avšak musí vědět, že může pouze na tento stůl.
- Na stole ho budete nejdříve zvykat na to, že mu můžete osahávat úplně všechno a nahlížet do všech otvorů. Předmětem Vašeho zájmu budou: packy, ocásek, bříško, očička………..a ouška, tlamička – a ty dvě poslední i zevnitř.
- Důležité je dělat vše pomalu a v klidu a nenechat se vyvést z konceptu. V žádném případě se NEROZČILUJTE, KDYŽ SE HNED VŠE NEDAŘÍ! CHCE TO TRPĚLIVOST A ČAS – PŘECEJEN SI TADY BUDUJETE NĚJAKÝ VZTAH.
- POZITIVNÍ MOTIVACE JE NEZBYTNÁ!! Takže první “sezení” na stole by mělo mělo být složeno z úvodního motivačního rozhovoru, podrbání za uchem a nějaké fakt mňamózní mňamky (ne piškot). Pokud možno, velice doporučujeme NEPAMLSKOVAT, je primárně důležité si vybudovat vztah přirozeně a ne oblbnutím přes jídlo (potom to totiž nefunguje bez něj 🙁)
- Stůl je prostě místo, kde se bude moci uvolnit a užívat si opečovávání. 🙂
!!!!!!!!! TRÉNOVAT STAČÍ PÁR MINUT, ALE KAŽDÝ DEN !!!!!!!!!!!
ČESÁNÍ
Štěňátko si domů přivezete v cca 9 týdnech. Necháte ho den, dva, tři si prohlédnout, očuchat a prozkoumat nové prostředí, kde bude bydlet! 🙂 A pak to začne. Nejdříve ho učíte stát na stole, který jste k tomu určili. Pozor! na kluzké povrchy, podložit můžete buď originální stříhací podložkou, nebo DRYBEDem s protiskluzem, ale dobře poslouží třeba i karimatka nebo koupelnová podložka. Zpočátku je dobré se věnovat mazlení, zábavným povelům, ale také třeba povelu: stůj, ukaž zuby, uši, oči, sáhnout na varlata, na nohy…na všechno. 🫶 Vyplatí se pro každou činnost nebo souhrn činností najít nějaký povel – např. chci, aby si nechal pejsek prohlédnout zuby, tak mohu říct např. zuby nebo ukaž; u uší by to bylo podobné. Odměnit za SPRÁVNĚ VYKONANÝ POVEL PŘESNĚ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV. 🐾
ZA SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ HO ODMĚŇTE. POZITIVNÍ MOTIVACE JE VELMI DŮLEŽITÁ. A musíte být opravdu důslední = to, co řeknete, musíte myslet opravdu vážně! Štěněti stačí pár dní a pochopí, že na stole se musí chovat způsobně, nešmrdlat sebou, a pak k němu přijde ňamka a vlídné slovo. U lagotty dosáhnete totiž nejlepších výsledků po dobrém, ale musíte si dávat velký pozor, protože štěně lagotty rychle odhalí Vaše slabiny a naučí se jich využít. 😀 Tak je moc neukazujte. 😀
Teď nastal čas na HŘEBEN. Můžete začít s očucháváním hřebene. ZA KAŽDÝ ZÁJEM O HŘEBEN – TZN. ČUCHNUTÍ, ZAVRTĚNÍ OCÁSKEM, HEZKÉ REKACI…HO ODMĚNÍTE – BUĎ SLOVNĚ, NEBO I ŇAMKOU. Další den se ho začněte hladkou stranou hřebene (kartáče) dotýkat a hladit. Postupně ho seznamte se všemi nástroji, které budete používat.
V další fázi začnete s česáním – ze začátku po chviličkách a pomalu. Je důležité, aby byl celý proces štěňátkem vnímaný pouze pozitivně. Takže opravdu trénujte poctivě každý den jen po malých chvilkách (max.10 minut/denně) a ušetříte si tím spoustu nepříjemností s puberťákem, který se snaží hřeben zakousnout, a ze stolu zdrhnout. 😀
Doporučujeme pořídit si 3 hřebeny (odkazy s obrázky jsou níže):
- kartáč – ježek – jako na vlasy, akorát s železnými ostny – předčesání srsti před použitím pudláku a zvykání štěňátko na hřeben. Je možné ho použít po srsti i proti srsti tak, aby se vyčesaly všechny nečistoty.
- pudlák – řídký hřeben – důkladné pročesání srsti (poznáte to tak, že pudlákem pročešete od hlavy až po ocas bez zádrhelu)
- hustý hřebínek – na srst pod očima, vousy, vnitřek uší, slepeniny – dobré je mít 2 (jeden na “hlavu” a druhý na “zadek”)
- prořezávač – na bezbolestné vyčesání dredů. Je důležité se s ním naučit manipulovat, správně ho držet atd …
Použití prořezávače (teoreticky):
Najdete dred – uchopíte ho až úplně u kůže – vezmete si prořezávač a tím přesně uprostřed dred rozříznete a zčásti ho vyndáte, pak jen dovytáhnete rukama nebo hustým hřebínkem – pokud si nejste jistí – můžete dredy “rozplést”/roztrhnout prstama, a pak ho jen vyčešete.
Když pejsek vyroste:
DOPORUČUJEME SRST ČESAT ALESPOŇ 1X TÝDNĚ A UDŽOVAT JI KRATŠÍ (cca 0,8-1,5cm), pokud tedy neplánujete výstavy, tam je třeba trochu jiné péče (víz níže).
Vyplatí se také, když se zaměříte jen na dredy, které Vám pomůže “vyčesat” PROŘEZÁVAČ...
Po týdnu tréninku zvládne česání pejsek i VY! 🙂
Pudlák Pudlák hustý hřebínek Kartáče (první 2 nahoře jsou ideální) Prořezávač malý – na dredy: VŽDY JE NUTNO PROŘÍZNOUT DRED UPROSTŘED
!!!!!!!!! TRÉNOVAT STAČÍ PÁR MINUT, ALE KAŽDÝ DEN !!!!!!!!!!!
….A teď přichází na řadu
KOUPÁNÍ
Ukažte štěněti, že máte krásnou koupelnu…:D Vysvětlete mu princip vodovodního kohoutku, případně sprchy. Předveďte mu, že voda teče a že je to kámoš. A než mu ukážete vanu a sprchový kout zevnitř, tak zase dejte pozor na kluzké plochy.
Ideální čas pro koupání je VEČER. Lagottu můžete koupat dle potřeby – dobré je namočit srst po i proti srsti, zase ale ne každý den (vysušuje se pokožka a pes se bude více drbat či se pak může začít objevovat alopecie), avšak nezbytně nutné je to DEN PŘED STŘÍHÁNÍM. Před koupáním musí být pejsek DŮKLADNĚ ROZČESANÝ!! Po vykoupání pejska jen vysušíte RUČNÍKEM, případně zabalíte na chvíli do osušky, aby se přebytečná voda odsála. Přes noc krásně uschne. Srst se NIKDY NESTŘÍHÁ A NEČEŠE MOKRÁ, NEFÉNUJE SE! JEN SE NECHÁ PŘIROZENĚ USCHNOUT!! Po usušení se také srst dále nečeše.
Nedoporučujeme používat žádné speciální šampony pro pejsky, kvalita a struktura srsti by se mohla poškodit a je v praxi dokázáno, že se po nějakém čase srst skutečně poškodila a pokožka byla vysušená. Šampon od nás dostanete. Kondicionéry se na lagottí srst nepoužívají.
Srst NEdoporučujeme máčet každý den, protože platí, že méně je více. Srst lagott je samočistící a přesně tato funkce se častým koupáním snižuje. Také se tím srst vysušuje a můžou se začít objevovat kožní problémy.
Moc pěkně se o tom hovoří na následujícím odkazu – doporučujeme poslechnout:
STŘÍHÁNÍ
Pokud budete chodit na stříhání DO SALONU, vybírejte si ho pečlivě, abyste měli lagottu dle typického vzhledu, nikoliv vzhledu bišona, pudla či jiného neznámého plemene. Můžete se spojit se svým nebo jakýmkoliv jiným ochotným chovatelem, který zná lagottky úplně nejlépe.
PRVNÍ STŘÍHÁNÍ = HOLENÍ se dělá KOMPLETNĚ DOHOLA! Ideální a doporučovaný věk je 4 – 6 měsíců (+ max. 1 měsíc), v závislosti na ročním období. DOHOLA znamená, OSTŘÍHAT ÚPLNĚ VŠE, VČETNĚ FOUSKŮ (nedochází k jejich odumírání) A ŠEŠULKY. Stříhat by se mělo PO SRSTI na délku cca 4 – 6 mm, může být i 7 – 8 mm.
Srst, která naroste po takovémhle ostříhání by měla být o něco HRUBŠÍ a KUDRNATĚJŠÍ. Získá novou kvalitu, která bude LÉPE ODOLÁVAT ŠPÍNĚ A DEŠTI. Ale může se stát, že tomu pomůže až 2. nebo 3. oholení – záleží na typu a kvalitě srsti.
Pokud nemáte v plánu chodit na výstavy, můžete srst stříhat 2x do roka dohola (můžete nechat hlavu, kterou sestříháte do fazóny, nohy a “ponožky”), nebo podle potřeby. Pokud ano – pravidelně a také samozřejmě před každou výstavou, doporučujme srst stříhat do výstavní setříhu (viz níže) – ustřihne se jen to, co přečuhuje, srst se nesmí natahovat, fénovat, česat za mokra a nedoporučuje se ani používání kondicionérů.
- viz foto pro představu (PŘED a PO)
barva: bílooranžová barva: bílooranžová
barva: roan barva: roan
Zatímco u prvního stříhání je nejdůležitější, aby hairdresser byl hlavně hodný člověk, který psa ostříhá bez psychické újmy, tak pro výstavní sestřih je také potřeba vědět, jak co ostříhat.
Dospělá srst po 2. oholení – je dobré podotknout, že ne všechny srsti mají ihned srst 100%, protože srst je ovliňována mnoha faktory – tím prvním je genetika a těmi dalším výživa a péče nebo hormonální dysbalance konkrétního jedince. Pokud však nebude srst oholená mezi tím 4. až 6. měsícem, tak se sice zkundrnatí, ale bude na omak hebká/jemná.
Mějte na paměti, že o lagottí srst je potřeba se starat a dopřát jí pořádnou a komplexní péči.
VÝSTAVNÍ SESTŘIH
DÉLKA VÝSTAVNÍ SRSTI BY MĚLA BÝT ALESPOŇ 1,5 cm. Ideálně však 2 – 3 cm. Stříhá se pouze NŮŽKAMI, oholený pes na výstavu nesmí.
Lagottí srst má vypadat rustikálně (viz obrázek níže).
Aspekty, které ovlivní kvalitu srsti při vývoji, a pak následně i náročnost její úpravy, jsou uvedeny výše v prezentacích.
Naše chovatelská stanice také nabízí INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE A LEKCE STŘÍHÁNÍ LAGOTTEK, KTERÉ JSOU VHODNÉ PRO KAŽDÉHO – ZVLÁDNE TO KAŽDÝ, KDO SE TO CHCE NAUČIT. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat: https://www.lagottoromagnolo-ribaty.cz/index.php/kontakt/
barva: roan
BAREVNÉ VARIANTY
Legenda: https://www.lagottoromagnolo-klub.cz/barvy-a-jejich-kombinace/
NEpovolená barva je ČERNÁ!!, je to jediný vodní slídič z FCI VIII., který tuto barvu mít nesmí.
- Roan – “bílo-hnědá” podbarvená hnědou (u štěňátek je to patrné už pár hodin po narození) – při pohybu proti srsti jsou tyto přechody patrné: hnědá podkládá bílou
- Hnědá se znaky – znaky jsou bílé; může být i hnědá s pálením (tan)
- Hnědá – oříškově, čokoládově nebo po čase srst vyšedne (již to může být v mladém věku – kolem 1 – 2 let)
- Bílo-hnědá
- Bílooranžová
- Oranžová
- Bílokrémová
- Bílá (off white) – efekt studené bílé
Světlé barvy – bílá, bílokrémová, bílo – hnědá (občas) mají mírně odlišnou strukturu srsti, většinou bývá jemnější, méně kudrnatá a někdy má strukturu chemlonu.
Zde si můžete své získané znalosti a poznatky otestovat…
Lagottí srst
Milí návštěvníci a podporovatelé našich stránek, vymysleli jsme pro Vás formu ověření a upevnění Vašich znalostí v podobě kvízu. Snad se pobavíte a také něco naučíte. Na konci kvízu na Vás čeká malé překvapení, tak pozorně čtěte. To dáte, jste šikulky! 🙂
Chovatelská stanice Ribaty
ODKAZY NA POTŘEBY K PÉČI O PSA A JEHO SRST
- odkaz na kleštičky na drápky: https://salonoliver.cz/produkt/kle%c2%9ati-na-drapy-gilotinky-show-tech-2/
- odkaz na 1. hřeben – kartáč: https://salonoliver.cz/produkt/kartac-lawrence-jemny/?attribute_pa_velikost=stredni
- odkaz na 2. hřeben – pudlák: https://salonoliver.cz/produkt/hreben-pudlak-rosewood/
- odkaz na 3. hřeben – hustý hřebínek: https://salonoliver.cz/produkt/ho-kovovy-chrom-doevo-stoedni-30z-2/
- prořezávač – na občasné dredíky: netahá a neníčí srst ani její strukturu: https://salonoliver.cz/produkt/prorezavak-mini-s-plastovym-drzadlem-bocni/
- odkaz na peán – trhání nechtěných chlupů v ouškách: https://salonoliver.cz/produkt/pean-model-profesional-14-cm-nerez-2/; nebo u Vašeho veterinárního lékaře
- odkaz na trimovací stůl: https://salonoliver.cz/produkt/trim-stul-vivog-maly/
- odkaz na holící strojek: https://www.veterinarnikosmetika.cz/strihaci-strojek-wahl-km-10/
- odkaz na hlavice k holícímu strojku: https://www.beanatur.com/strihaci-strojky/strihaci-hlavy – stříhací hlavice zn.: Wahl, Andis – keramické, Heineger,…více o nich v prezentacích výše.
- odkaz na olej sloužící k namazání hlavic: https://www.veterinarnikosmetika.cz/oleje-a-spreje-na-hlavice/ – důležité – bez něj se strojek rychle opotřebuje.
- odkaz na kartáčky na zuby: https://salonoliver.cz/produkt/kartacky-na-zuby-sada – zubní pastu žádejte u nás.
Máte – li na nás jakékoliv otázky, neváhejte nám napsat.