Péče o srst

Péče o lagottí srst není vůbec žádná věda! 🙂 Ale mnoho lidí z toho vědu dělá 🙁 …Není důvod. 😉

EDUKATIVNÍ PREZENTACE – ÚPRAVA SRSTI LGR

ZVYKÁNÍ: 

 • Hezky stát, sedět nebo ležet na stole – když lagottku češete, kontrolujete ouška, prohlížíte zuby, stříháte drápky.
 • Pejskovi se to musí líbit, aby Vás to bavilo:
  • Proto trénujte hned odmalička stání na stole, seznamte pejska s hřebeny, kleštičkami na drápky, případně nůžkami (psovi může být nepříjemný zvuk tření čepelí o sebe), holícím strojkem (opět může vadit zvuk strojku). Důležitý je i způsob, jakým se má pejsek na stůl dostat. Měl by si zvykat na to, že ho tam zvedáte a že se najednou ocitne ve výšce, a časem je možné pejska třeba naučit, aby na stůl sám vylezl.
  • Na stole ho budete nejdříve zvykat na to, že mu můžete osahávat úplně všechno a nahlížet do všech otvorů. Předmětem Vašeho zájmu budou: packy, ocásek, bříško, očička………..a ouška, tlamička – a ty dvě poslední i zevnitř. 
  • Důležité je dělat vše pomalu a v klidu a nenechat se vyvést z konceptu. V žádném případě se NEROZČILUJTE, KDYŽ SE HNED VŠE NEDAŘÍ!
  • POZITIVNÍ MOTIVACE JE NEZBYTNÁ!! Takže první “sezení” na stole by mělo mělo být složeno z úvodního motivačního rozhovoru, podrbání za uchem a piškotku. 
  • Stůl je prostě místo, kde se bude moci uvolnit a užívat si opečovávání. 🙂

!!!!!!!!! TRÉNOVAT STAČÍ PÁR MINUT, ALE KAŽDÝ DEN !!!!!!!!!!!

ČESÁNÍ:

Štěňátko si domů přivezete v cca 9 týdnech. Necháte ho den, dva, tři si prohlédnout, očuchat a prozkoumat nové prostředí, kde bude bydlet! 🙂 A pak to začne. Nejdříve ho učíte stát na stole, který jste k tomu určili. Pozor! na kluzké povrchy, podložit můžete buď originální stříhací podložkou, nebo DRYBEDem s protiskluzem, ale dobře poslouží třeba i karimatka nebo koupelnová podložka.

ZA  SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ HO ODMĚŇTE. POZITIVNÍ MOTIVACE JE VELMI DŮLEŽITÁ. A musíte být opravdu důslední = to, co řeknete, musíte myslet opravdu vážně! Štěněti stačí pár dní a pochopí, že na stole se musí chovat způsobně, nešmrdlat sebou, a pak k němu přijde ňamka a vlídné slovo. U lagotty dosáhnete totiž nejlepších výsledků po dobrém, ale musíte si dávat velký pozor, protože štěně lagotty rychle odhalí Vaše slabiny a naučí se jich využít. 😀 Tak je moc neukazujte. 😀 

Teď nastal čas na HŘEBEN. Můžete začít s očucháváním hřebene – ideálně pudlák. ZA KAŽDÝ ZÁJEM O HŘEBEN – TZN. ČUCHNUTÍ, ZAVRTĚNÍ OCÁSKEM, ATD…HO ODMĚNÍTE – BUĎ SLOVNĚ, NEBO I ŇAMKOU. Další den se ho začněte hladkou stranou hřebene dotýkat a hladit. Postupně ho seznamte se všemi nástroji, které budete používat.  

V další fázi začnete s česáním – ze začátku po chviličkách a pomalu. Je důležité, aby byl celý proces štěňátkem vnímaný pouze pozitivně. Takže opravdu trénujte poctivě každý den jen po malých chvilkách a ušetříte si tím spoustu nepříjemností s puberťákem, který se snaží hřeben zakousnout, a ze stolu zdrhnout. 😀

Doporučujeme pořídit si 3 hřebeny (odkazy s obrázky jsou níže): 

 • kartáč – ježek – jako na vlasy, akorát s železnými ostny – předčesání srsti před použitím pudláku. 
 • pudlák – řídký hřeben – důkladné pročesání srsti. 
 • hustý hřebínek – na srst pod očima, vousy, vnitřek uší. 

Po týdnu tréninku zvládne česání pejsek i VY! 🙂  

!!!!!!!!! TRÉNOVAT STAČÍ PÁR MINUT, ALE KAŽDÝ DEN !!!!!!!!!!!

….A teď přichází na řadu KOUPÁNÍ: 

Ukažte štěněti, že máte krásnou koupelnu…:D Vysvětlete mu princip vodovodního kohoutku, případně sprchy. Předveďte mu, že voda teče a že je to kámoš. A než mu ukážete vanu a sprchový kout zevnitř, tak zase dejte pozor na kluzké plochy.

Ideální čas pro koupání je VEČER. Lagottu můžete koupat dle potřeby, ale nezbytně nutné je to DEN PŘED STŘÍHÁNÍM. Před koupání musí být pejsek DŮKLADNĚ ROZČESANÝ!!! Po vykoupání pejka jen vysušíte RUČNÍKEM, případně zabalíte na chvíli do osušky, aby se přebytečná voda odsála. Přes noc krásně uschne. Srst se NIKDY NESTŘÍHÁ A NEČEŠE MOKRÁ, NEFÉNUJE SE! JEN SE NECHÁ PŘIROZENĚ USCHNOUT!! 

Nedoporučujeme používat žádné speciální šampony pro pejsky, kvalita a struktura srsti by se mohla poškodit. Šampon od nás dostanete.

Pokud budete chodit na stříhání DO SALONU, tak tím Vaše práce končí. Pejska jste ROZČESALI, VYKOUPALI a nechali PŘIROZENĚ USCHNOUT. Teď ho jenom odvezete k jeho kadeřnici. 😀 😛

PRVNÍ STŘÍHÁNÍ se dělá KOMPLETNĚ DOHOLA! Ideální věk je 4 – 6 měsíců, v závislosti na ročním období. DOHOLA znamená, OSTŘÍHAT ÚPLNĚ VŠE, VČETNĚ FOUSKŮ A ŠEŠULKY. Stříhat by se mělo PO SRSTI na délku cca 3 – 5 mm

Srst, která naroste po takovémhle ostříhání bude o něco HRUBŠÍ a KUDRNATĚJŠÍ. Získá novou kvalitu, která bude LÉPE ODOLÁVAT ŠPÍNĚ A DEŠTI.

Pokud nemáte v plánu chodit na výstavy, můžete srst stříhat 2x do roka dohola, nebo podle potřeby. Pokud ano – pravidelně a před každou výstavou, doporučujme srst stříhat do výstavní setříhu (viz níže).

 • viz foto pro představu (PŘED a PO)

Zatímco u prvního stříhání je nejdůležitější, aby hairdresser byl hlavně hodný člověk, který psa ostříhá bez psychické újmy, tak pro výstavní sestřih je také potřeba vědět, jak co ostříhat. DÉLKA VÝSTAVNÍ SRSTI BY MĚLA BÝT ALESPOŇ 1 cm, MŮŽE BÝT I O TROŠKU DELŠÍ, ALE NENÍ DOBRÉ, ABY BYLA KRATŠÍ NEBO DELŠÍ. Viz obrázkový návod níže: 

!! VÝSTAVNÍ SESTŘIH !!

BARVEVNÉ VARIACE:

Legenda: https://www.lagottoromagnolo-klub.cz/barvy-a-jejich-kombinace/

NEpovolená barva je ČERNÁ!!

 • Roan
 • Hnědá se znaky
 • Hnědá
 • Bílo-hnědá
 • Bílooranžová
 • Oranžová
 • Bílokrémová
 • Bílá (off white)

Odkazy na potřeby k péči o psa a jeho srst: