Očkování

 

Očkování je tou nejzákladnější možnou ochranou a preventivním úkonem pro všechny savce a nezáleží na množství či pohlaví. OČKOVANÝ MUSÍ BÝT ZKRÁTKA KAŽDÝ! Je to zcela běžná péče, která je ale VELMI důležitá! 

 

Stejně tak důležité je i odčervení, svět je plný endoparazitů – škrkavka, tasemnice, roupy, i ektoparazitů – klíště obecné, piják lužní, komár pisklavý (malárie…), neustále jich přibývá, jelikož se mění klima, přírodní podmínky, doba a přibývá lidí, kteří to neřeší, a proto se zde těmto tvorečkům daří, začínají se hojně (skoro až přemnoženě) vyskytovat po celém světě. 

 

Většina štěňátek přichází do nového domova minimálně 1x očkovaná (DHPPi)

Úplně první očkování probíhá v 6 – 7 týdnech věku psa a to základním očkováním DHPPi (vysvětleno viz níže – očkovací názvosloví) a poté se v 10. týdnu očkuje DHPPi – L a ve 12. týdnu dochází k přeočkování stejnou vakcínou (DHPPi – L). Důležité je však zmínit, že po každém očkování je dobré, aby mělo zvíře tzv. KLIDOVÝ REŽIM IMUNITNÍHO SYSTÉMU, tj. nebrat psa tam, kde je to nebezpečné (cvičák, různá psí hřiště) a nedělat s ním zátěžové nebo jinak fyzicky či psychicky náročné sporty, může totiž dojít k ještě většímu oslabení organismu, a pak bude pes snadnou kořistí pro všechny nechtěné “návštěvníky”. V 16. týdnu (tj. ve 4. měsíci věku štěněte) se potom ještě navíc očkuje R – vzteklina. Do té doby nebrat psa nikam mezi ostatní psy! Máte – li však známé a víte, že jejich pejsek byl očkovaný delší dobu předtím, můžete Vaše štěňátko s tímto pejskem seznámit. 

 

Očkování, které je pro všechny psy zákonem povinné, je očkování proti vzteklině! (odkaz ZDE)

 

Výhodou očkování je, že se dělá 1x ročně.

Nicméně, každé očkování psovi na chvíli oslabí organismus, alespoň 14 dní by neměl přijít do kontaktu s nemocným, neočkovaným zvířetem, na cvičáku, nedělat s ním zátěžové práce na dlouhou dobu – uvádí se – alespoň 21 DNÍ staré očkování před začátkem jakékoliv (hlavně té náročnnější) venkovní aktivity. A rozhodně bychom nedoporučovali, aby se očkoval pes fyzicky a psychicky oslabený! 

 

! POUŽÍVAJÍ SE TZV. ŽIVÉ VAKCÍNY, KTERÉ MAJÍ OSLABENÝ VIRUS ! A TĚLO SI NA NĚ VYTVÁŘÍ PŘIROZENÉ PROTILÁTKY.

! KOJÍCÍ MATKY PŘEDÁVAJÍ SVÝM MLÁĎATŮM PŘES MATEŘSKÉ MLÉKO (MLEZIVO) VELKÉ MNOŽSTVÍ PROTILÁTEK, A TO JE JEDNÍM Z DŮVODŮ PROČ NEDÁVAT ŠTĚNĚ VE VELMI BRZKÉM VĚKU OD MATKY ! – KOJENÁ (ZVÍŘATA) ŠTĚŇATA JSOU CHRÁNĚNÁ PROTI NEMOCEM AŽ 10 TÝDNŮ (PŘI UMĚLÉ STRAVĚ, KTERÁ NEOBSAHUJE OCHRANNÉ SLOŽKY, ALE JEN TY VÝŽIVOVÉ – 4 TÝDNY

 

Očkovací názvosloví:

  • DHPPi (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza)
  • DHPPi – L (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza) – leptospiróza
  • DHPPi – L + R (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza) – leptospiróza + vzteklina
  • Tomuto typu očkování se pak souhrnně říká – TROJKOMBINACE – může být na 1 rok nebo až na 3 roky (moc se nedoporučuje, protože je lepší, aby zvíře získávalo imunitu proti nemoci častěji): 

 

⇒ D = psinka

– toto onemocnění se zde již dlouho nevyskytuje díky vysoké proočkovanosti (70%). Je známé především u lišek – tzn., kdyby se přestalo na toto onemocnění očkovat, postižených jedinců by rychle přibývalo. 

 

⇒ H = hepatitida (hepatos – játra)

– infekční zánět jater – k zastavení šíření stačí pouze 65% očkovaných psů – k očkování se používá oslabený příbuzný virus = psí adenovirus typu 2 (CAV-2 – způsobuje u psů PSINCOVÝ KAŠEL)

S očkováním se začíná ve měsících a přeočkovává se po 3 – 4 týdnech a poté až po roce.

Je součástí trojkombinace, kterou očkujeme každý rok.

 

Infekční zánět jater psů

 

⇒ P = parvoviróza

– mnohem nakažlivější než psinka – očkovat se musí více jedinců (95%), což není a velice rizikové to je pro neočkovaná, nedoočkovaná či špatně očkovaná štěňata. Kritické období trvá 2 – 3 týdny a podle výchozí hladiny protilátek v těle štěněte (získaných od matky a pak vytvoření vlastních) se objevuje ve věku od 6 – 18 týdnů. Proto i očkované štěně může onemocnět! Problematika očkování proti parvě je velice složitá. Ale i přesto, že se podává živá i inaktivovaná vakcína, je velice účinná! 

S očkováním se začíná už od 6. týdne, poté následují 2 – 3 přeočkování, poslední očkování je v 16. týdnech a může se i slabší vakcínou v 22. týdnu

Očkuje se každý rok!!

 

⇒ Pi = parainfluenza (influenza – kašel

– nemoc, patřící mezi PSINCOVÝ KAŠEL – příznaky se však nedají poznat – až po testech – psí adenovirus typu 2 (CAV – 2)  je další z nich, ale možných původců je ještě mnoho. To znamená, že i pes očkovaný proti paraifluenze a adenoviru může dostat psincový kašel.

Očkuje se buď do nosu – zabraňují samotné infekci a tlumí i příznaky psincového kašle, nebo injekčně, ale se sníženou účinností. Začíná se u 14 dní starého štěněte, význam to má až u štěňat starších 3 měsíců, přeočkování po 2 – 4 týdnech a očkuje se každý rok!

Očkování není povinné – obsaženo i ve speciálních očkovacích látkách proti psincovému kašli, společně s očkováním proti bordetelóze 

 

⇒ L = leptospiróza

– nemoc, která postihuje drobné, divoce žijící savce – proto zde bylo a bude – nutné očkování ! Psi se nakazí stykem s hlodavci či hmyzožravci nebo z jejich moči a hlavně z louží či rybníků, potůčků nebo řek, prostě všude tam, kde se do vody může dostat moč rezervoárových živočichů. V riziku jsou tedy psi, kteří se pohybují venku – do lesa, koupou se nebo pijí povrchovou vodu (např. voda v kaluži).

Říká se, že lze toto očkování vynechat u čistě bytových psů, ale ani tam není záruka 100% ochrany, často se totiž nemoc projeví.

Leptospirová složka nejčastěji způsobuje ony nežádoucí vedlejší reakce. 

Pro psy, kteří pracují v terénu, ve vodě, v lese, existuje ještě navíc jednosložková vakcína proti leptospiróze a neaplikuje se 1x ročně, ale třeba po 6 – 9 měsících pro lepší ochranu

 

⇒ R (rabies) = vzteklina

– studie udávají, že bývají nejčastěji postižená volně žijící zvířata – lišky, zajíci, černá, vlci, ale také fretky. Z toho vyplývá, že postihuje zvířata všeho druhu, šíří se rychle a ve smečce ještě rychleji, proto lze tvrdit, že se tak nakazí mnohem více zvířat.

Očkuje se mezi 4. – 5. měsícem věku štěněte.

Vzteklina je přenosná na člověka a i na psa, ale pouze přes kapénky (sliznice, krev…) – proto se psi, kteří se například poperou (vinou majitele!!!!), testují, aby se vyloučila nebo potvrdila nákaza. Určitě nic nezanedbat!

Zvíře má pěnu kolem tlamy, je velmi agresivní a nebo naopak velmi lísavé a často “nezná samo sebe.”

Je povinné očkování!!!!! 

Je to už velmi dávno, kdy se v České republice objevil případ vztekliny, ale vzhledem k migraci zvířat z různých zemí, která to sem zavlečou, se toto onemocnění může rychle vrátit.

 

!!! POZOR !!! – OČKOVACÍ LÁTKA BIOCAN ZMĚNILA SLOŽENÍ A JE AGRESIVNĚJŠÍ (NE, ŽE BY KOUSALA, VRČELA), ALE VYVOLÁVÁ NEŽÁDOUCÍ REAKCE (ZVRACENÍ, PRŮJEM, NECHUŤ, HYPERSENZITIVU…) 

https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/biocan-m-plus-injekcni-suspenze.html

 

!!!! DALŠÍ MOŽNÁ A DŮLEŽITÁ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE