Očkování

 

Očkování je tou nejzákladnější možnou ochranou a preventivním úkonem pro všechny savce, bez ohledu na množství či pohlaví.

 

Stejně tak důležité je i odčervení, svět je plný endoparazitů – škrkavka, tasemnice, roupy, škulovci, i ektoparazitů – klíště obecné, piják lužní, komár pisklavý, anopheles (malárie…), neustále jich přibývá, jelikož se mění klima, přírodní podmínky, doba a přibývá lidí, kteří to neřeší, a proto se zde těmto tvorečkům daří, začínají se hojně (skoro až přemnoženě) vyskytovat po celém světě. 

 

Většina štěňátek přichází do nového domova minimálně 1x očkovaná (DHPPi)

Úplně první očkování probíhá v 6 – 7 týdnech věku psa a to základním očkováním DHPPi (vysvětleno viz níže – očkovací názvosloví) a poté se v 10. týdnu očkuje DHPPi – L a ve 12. týdnu dochází k přeočkování stejnou vakcínou (DHPPi – L). Důležité je však zmínit, že po každém očkování je dobré, aby mělo zvíře tzv. KLIDOVÝ REŽIM IMUNITNÍHO SYSTÉMU, tj. nebrat psa tam, kde je to nebezpečné (cvičák, různá psí hřiště) a nedělat s ním zátěžové nebo jinak fyzicky či psychicky náročné sporty, může totiž dojít k ještě většímu oslabení organismu, a pak bude pes snadnou kořistí pro všechny nechtěné “návštěvníky”. V 16. týdnu (tj. ve 4. měsíci věku štěněte) se potom ještě navíc očkuje R – vzteklina (POVINNÁ JE VŠAK AŽ OD 6. Do té doby nebrat psa nikam mezi ostatní psy! Máte – li však známé a víte, že jejich pejsek byl očkovaný delší dobu předtím, můžete Vaše štěňátko s tímto pejskem seznámit. 

 

Očkování, které je pro všechny psy zákonem povinné, je očkování proti vzteklině! (odkaz ZDE)

LOUIS PASTEUR – francouzský vědec, zakladatel mikrobiologie, imunologie, sterometrie a vynálezce očkovací látky proti vzteklině: http://www.e-chembook.eu/louis-pasteur

 

Výhodou očkování je, že se dělá 1x ročně.

Nicméně, každé očkování psovi na chvíli oslabí organismus, alespoň 14 dní by neměl přijít do kontaktu s nemocným, neočkovaným zvířetem, na cvičáku, nedělat s ním zátěžové práce na dlouhou dobu – uvádí se – alespoň 21 DNÍ staré očkování před začátkem jakékoliv (hlavně té náročnnější) venkovní aktivity. A rozhodně bychom nedoporučovali, aby se očkoval pes fyzicky a psychicky oslabený! 

 

! POUŽÍVAJÍ SE TZV. ŽIVÉ VAKCÍNY, KTERÉ MAJÍ OSLABENÝ VIRUS ! A TĚLO SI NA NĚ VYTVÁŘÍ PŘIROZENÉ PROTILÁTKY.

! KOJÍCÍ MATKY PŘEDÁVAJÍ SVÝM MLÁĎATŮM PŘES MATEŘSKÉ MLÉKO (MLEZIVO) VELKÉ MNOŽSTVÍ PROTILÁTEK, A TO JE JEDNÍM Z DŮVODŮ PROČ NEDÁVAT ŠTĚNĚ VE VELMI BRZKÉM VĚKU OD MATKY ! – KOJENÁ (ZVÍŘATA) ŠTĚŇATA JSOU CHRÁNĚNÁ PROTI NEMOCEM AŽ 10 TÝDNŮ (PŘI UMĚLÉ STRAVĚ, KTERÁ NEOBSAHUJE OCHRANNÉ SLOŽKY, ALE JEN TY VÝŽIVOVÉ – 4 TÝDNY

 

Očkovací názvosloví:

 • DHPPi (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza)
 • DHPPi – L (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza) – leptospiróza
 • DHPPi – L + R (psinka, hepatitida, parvoviróza, paraifluenza) – leptospiróza + vzteklina
  • Tomuto typu očkování se pak souhrnně říká – TROJKOMBINACE – může být na 1 rok nebo až na 3 roky (moc se nedoporučuje, protože je lepší, aby zvíře získávalo imunitu proti nemoci častěji): 

 

⇒ D = psinka = psí spalničky

– do Evropy se dostalo koncem 18. st.

extrémně a snadno nakažlivá -> chladné počasí přispívá k přenosu…

 • 4 druhy:
 • plicní
 • kožní – nejběžnější
 • střevní
 • nervová
  • u psů se jich vždy vyskytuje více naráz
 • přenáší se kontaktem s nakaženým zvířetem – močí, exkrementy, slin a tekutin z nosu a očí -> přenašeči jsou domácí zvířata, lišky nebo kuny, přímým přenosem
 • – přežívá ve vnějším prostředí a vy ho lehce přinesete z ulice na botách či šatech

– inkubační doba trvá od 3 do 14 dnů: pes vypadá unavený, smutný, bez energie, má teplotu, znatelnou změnu chování a někdy i kožní vyrážku, kašel, horečka, výtok z nosu a očí – zprvu vodnatý, později hlenovitý; zápal plic, nechutenství, průjem, zvracení a popraskání kůže

– ve 4. týdnu dochází k ještě většímu propuku onemocnění – poruše NS -> následují tiky, epileptické záchvaty, třas, křeče, ochrnutí a často končí smrtí (v 90%) -> není dobré ji zanedbávat

– očkování není povinné 🙁

 

⇒ H = hepatitida (hepatos – játra)

– infekční zánět jater – k zastavení šíření stačí pouze 65% očkovaných psů – k očkování se používá oslabený příbuzný virus = psí adenovirus typu 2 (CAV-2 – způsobuje u psů PSINCOVÝ KAŠEL)

S očkováním se začíná ve měsících a přeočkovává se po 3 – 4 týdnech a poté až po roce.

Je součástí trojkombinace, kterou očkujeme každý rok.

 

Infekční zánět jater psů

 

⇒ P = parvoviróza

– mnohem nakažlivější než psinka – očkovat se musí více jedinců (95%), což není a velice rizikové to je pro neočkovaná, nedoočkovaná či špatně očkovaná štěňata. Kritické období trvá 2 – 3 týdny a podle výchozí hladiny protilátek v těle štěněte (získaných od matky a pak vytvoření vlastních) se objevuje ve věku od 6 – 18 týdnů. Proto i očkované štěně může onemocnět! Problematika očkování proti parvě je velice složitá. Ale i přesto, že se podává živá i inaktivovaná vakcína, je velice účinná! 

S očkováním se začíná už od 6. týdne, poté následují 2 – 3 přeočkování, poslední očkování je v 16. týdnech a může se i slabší vakcínou v 22. týdnu

Očkuje se každý rok!!

 

⇒ Pi = parainfluenza (influenza – kašel

– nemoc, patřící mezi PSINCOVÝ KAŠEL – příznaky se však nedají poznat – až po testech – psí adenovirus typu 2 (CAV – 2)  je další z nich, ale možných původců je ještě mnoho. To znamená, že i pes očkovaný proti paraifluenze a adenoviru může dostat psincový kašel.

Očkuje se buď do nosu – zabraňují samotné infekci a tlumí i příznaky psincového kašle, nebo injekčně, ale se sníženou účinností. Začíná se u 14 dní starého štěněte, význam to má až u štěňat starších 3 měsíců, přeočkování po 2 – 4 týdnech a očkuje se každý rok!

Očkování není povinné – obsaženo i ve speciálních očkovacích látkách proti psincovému kašli, společně s očkováním proti bordetelóze 

 

⇒ L = leptospiróza

– nemoc, která postihuje drobné, divoce žijící savce – proto zde bylo a bude – nutné očkování ! Psi se nakazí stykem s hlodavci či hmyzožravci nebo z jejich moči a hlavně z louží či rybníků, potůčků nebo řek, prostě všude tam, kde se do vody může dostat moč rezervoárových živočichů. V riziku jsou tedy psi, kteří se pohybují venku – do lesa, koupou se nebo pijí povrchovou vodu (např. voda v kaluži).

Říká se, že lze toto očkování vynechat u čistě bytových psů, ale ani tam není záruka 100% ochrany, často se totiž nemoc projeví.

Leptospirová složka nejčastěji způsobuje ony nežádoucí vedlejší reakce…průjmy, zvracení, nateklé a tvrdé boule na boku…

Pro psy, kteří pracují v terénu, ve vodě, v lese, existuje ještě navíc jednosložková vakcína proti leptospiróze a neaplikuje se 1x ročně, ale třeba po 6 – 9 měsících pro lepší ochranu

 

⇒ R (rabies) = vzteklina

– studie udávají, že bývají nejčastěji postižená volně žijící zvířata – lišky, zajíci, černá, vlci, ale také fretky. Z toho vyplývá, že postihuje zvířata všeho druhu, šíří se rychle a ve smečce ještě rychleji, proto lze tvrdit, že se tak nakazí mnohem více zvířat.

Očkuje se mezi 4. – 5. měsícem věku štěněte.

Vzteklina je přenosná na člověka a i na psa, ale pouze přes kapénky (sliznice, krev…) – proto se psi, kteří se například poperou (vinou majitele!!!!), testují, aby se vyloučila nebo potvrdila nákaza. Určitě nic nezanedbat!

Zvíře má pěnu kolem tlamy, je velmi agresivní a nebo naopak velmi lísavé a často “nezná samo sebe.”

Je povinné očkování!!!!! 

Je to už velmi dávno, kdy se v České republice objevil případ vztekliny, ale vzhledem k migraci zvířat z různých zemí, která to sem zavlečou, se toto onemocnění může rychle vrátit.

 

!!! POZOR !!! – OČKOVACÍ LÁTKA BIOCAN ZMĚNILA SLOŽENÍ A JE AGRESIVNĚJŠÍ (NE, ŽE BY KOUSALA, VRČELA), ALE VYVOLÁVÁ NEŽÁDOUCÍ REAKCE (ZVRACENÍ, PRŮJEM, NECHUŤ, HYPERSENZITIVU…) 

https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/biocan-m-plus-injekcni-suspenze.html

 

!!!! DALŠÍ MOŽNÁ A DŮLEŽITÁ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE