Proč chtít psa s PP

Odpověď je prostá…Kvalita, zdraví, požadovaná povaha, PP (záruka plemene). V dnešní době je moderním a velmi častým trendem, pořizovat si zvíře (psa, kočku, králíka…) za každou cenu, odkudkoliv a odkohokoliv, aniž bychom si důkladně prověřili, jak a kde zvíře žilo/žije. Stojí za to zmínit, že zvířátko je závazek na pěknou řadu let, a proto je důležité si umět správně vybrat! 😉

Krásně o tom píše slečna Sahulová na následujících plakátech, studentka welfare na Bratislavské univerzitě. Plakáty zveřejněny s jejím souhlasem.

zde najdete další odkazy: Proč ne pes bez PP, ale s PP? 

Pro úplnost a lepší pochopení si vysvětlíme 2 základní pojmy: 

1. Pes s PP – ” s papíry”

 • PP = Průkaz Původu = přehled generací jedince = rodokmen = taková Vaše jistota, že se Vám do rukou dostalo opravdu to plemeno, které jste chtěli = záruka původu a nepříbuzenské plemenitby (matka X syn, dědeček X vnučka a jejich potomci…).
 • U takovéhoto zvířete máte jistotu, že je hlídané poradcem chovu a odpovídá standardu FCI – tzn. má testy, které mít má (mnohdy jsou nadstandardní), má povahu náležící plemeni, vyvíjí se správně, má správnou barvu – ta je dosti hlídaná, aby nedocházelo ke spojování dvou světlých, merle jedinců (následky viz. obr. dole)
 • Fenka může mít štěňátka jen 1x/rok! Délka chovnosti u feny je od 2 LET do 8 LET!
 • PP nerovná se NUTNOST CHOZENÍ NA VÝSTAVY. I pes s rodokmenem je báječný kámoš, který splní, co Vám na očích vidí + máte jistotu, že jste sáhli správně.
 • Od chovatele VŽDY obdržíte řádnou KUPNÍ SMLOUVU!
 • Štěňátka odchází od chovatele plně vakcinovaná – min. 1x, čipovaná a odčervená – to vše zaznamenáno v PetPassu (tzv. “očkováku”) od veterináře a přelepeno speciální nálepkou. Povinností každého majitele je si hned své štěňátko zaregistrovat v registru (nejlépe ve dvou a více):
 • ⇒ Nutno podotknout, že péče chovatele, který vede svůj chov dobře, je nevyčíslitelná a nepřetržitá, obnáší mnoho úskalí a přináší přemnoho radosti. Ale také platí taková zásada, pořád je to chov a boj s přírodou, takže ne vždy se dá všechno ovlivnit a dělat to podle svých plánů. Občas se také něco nepovede, ale chovatelé se snaží dělat maximum. ⇐
 • Chovatel Vám velmi rád ukáže svůj chov, prostředí, ve kterém jeho zvířátka (konkr. psi) žijí, svůj vztah s nimi, fotky z předešlých vrhů a třeba i výstavní ocenění (stačí si jen říct).
 • Chce s Vámi zůstat v kontaktu a požaduje zpětnou vazbu týkající se budoucnosti štěňátka.  
 • Štěňátko dostanete od 7 – 8 týdnů +.

!!!! POZOR, POZOR !!!!

V dnešní době je možné vše…A dokonce i to, že si obyčejní majitelé psů, aniž by splnili podmínky pro udělení chovnosti, můžou libovolně zakládat FALEŠNÉ CHOVATELSKÉ STANICE, přitom vůbec žádnou oficiální chovatelskou stanici nevlastní, takže kolikrát ani ne psy s PP (a nebo jo, ale bez splnění podmínek pro udělení chovnosti), i když to v 98 % případů, tvrdí (ale ne vždy ten název uvedou – hlavně webové stránky… Prostě kecy!!!)  například u IHR (Sdružení mezinárodních přátel psů všech ras) nebo IBC. 

Více zde: https://napoveda.seznam.cz/cz/sbazar/prodej-zvirat-pres-internet/na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-zvirete/

I chovatel může být množitel, ale pak už nemůžeme mluvit o chovateli, nýbrž o množiteli. Je potřeba umět správně a pečlivě vybírat. 🙂 

2. Pes bez PP – ” bez papírů” = VŽDY MNOŽÍRNA A TÝRÁNÍ CHOVEM!!! 

 • Zde žádný důkaz ani záruka o původu NEEXISTUJE! – nevíte, z jakých plemen vzniklo to Vaše, jaká byla jejich povaha, fyzické a duševní zdraví – maximálně můžete vidět rodiče, spíše jen jednoho, ale nevíte, jak se chovají ve skutečnosti, jestli nemají zdravotní problémy (ty nemusí být na první pohled znatelné).
 • Pes bez PP NENÍ ČISTOKREVNÝ (Je to jednoduché, jak můžete vědět, kdo byli předci toho malého výplodku? Proč tedy nemá PP? – buď lenost majitelů, nebo jejich přílišná šetřivost, neznalost, hloupost, nevzdělanost, a nebo špatné zdraví rodičů – vysoká dysplazie, skrytá/viditelná vrozená vada…ale PENÍZE VLÁDNOU SVĚTEM A TITO NEVZDĚLANCI AKORÁT TRÝZNÍ DALŠÍ ZVÍŘE! 🙁 )
 • Tento chov není nikým hlídaný, proto si může kdokoliv množit, co chce, a jak je mu libo….ODPORNÉ, ŽE?!
 • Množitel nemá zájem o budoucnost štěňátek (a nebo jen tak “na očko”) a je mu jedno, co s ním bude (i když píše, pouze do dobrých rukou, s klidem dá štěňátko tomu, kdo si první přijde nebo zavolá). 
 • Je to ZBYTEČNÉ (traduje se pověra, že každá žena chce být matkou….NEE, věřte, že OPRAVDU NECHCE!) – K NIČEMU TO NEVEDE, AKORÁT JE VELKÉ RIZIKO ROZVINUTÍ POTLAČOVANÝCH CHOROB, MUTACÍ A DALŠÍCH NEHEZKÝCH VĚCÍ, KTERÉ RVOU SRDCE…
 • Od množitele téměř NIKDY nedostanete žádnou KUPNÍ SMLOUVU!
 • Množitelé neočkují, čipují z donucení nebo to nechávají na majiteli (protože je to nákladné a “zbytečné”).
 • Často tu dochází k příbuzenské plemenitbě.
 • Štěňátko dostanete na veřejných místech – benzínka, parkoviště…
 • Alamující by mělo být jakékéliv divné chování – výmluvy, měnění plánů,…
 • Fenka má častokrát štěňátka 2x/rok. Při každé hormonální změně (= HÁRÁNÍ), ale interval je velmi individuální (záleží na mnoha faktorech). Ve většině případů dochází k rozvoji vrozených vad, nemocem, úmyslné i neúmyslné smrti…Toto opravdu není humánní! Jediné, co tomuto odpornému činu a jeho následkům může zabránit, je KASTRACE!  Nebo bohatě stačí použít zdravý rozum, a postarat se o to, aby fena – jakákoliv samice – mohla být bez starostí a vy ukázali svou zodpovědnost a lásku, a uměli si to ohlídat!!! Díky Vám jsou plné útulky a nespočet mrtvých zvířat! 🙁 
 • Za tímhle vězí mnohdy i neznalost základních principů v chovu, genetiky a také jen ty slavné věty:
  • “VŽDYŤ NAŠE ŤAPKA CHCE BÝT MATKOU, A MY JÍ TO CHCEME DOPŘÁT”….Myslíte, že být těhotná / březí je zábava a každá matka to chce?!
  • “FENKA BY MĚLA MÍT ALEPSOŇ JEDNOU ZA ŽIVOT ŠTĚŇÁTKA”…nesmysl, to říká ten, kdo je chovu i genetiky neznalý a hloupý!! To není prevence, tu hrozí mnohem větší riziko!!!
  • “MY CHCEME ŠTĚŇÁTKA JEN JEDNOU”- k čemu Vám to je? Máte plemeno uchovněné a je málopočetné, chcete rozšířit chovatelskou základnu, nebo plemeno udržet?… pak tedy ano! Ale v jiných případech je to nezopdovědné a hloupé. Pes / kočka je domestikovaný/á a nežije přirozeně v přírodě, i příroda by to měla chytře zařízené, tak je zapotřebí, když už to teda tak je, začít se chovat podle ní a být chytří…!!! Mnohému to prospěje!! 
  • “SOUSEDOVIC PES, OMYLEM, PODLEZL PLOT, PROTOŽE JSME HO NEMĚLI ZABEZPEČENÝ”…A čí je to chyba? 
  • “MY JSME SI NEVŠIMLI, ŽE NAŠE FENKA ČEKÁ ŠTĚŇATA”…Tohle Vám jednoduše žádný chovatel nemůže říct!
  • “HLEDÁME ŽENICHA PRO NAŠÍ ČISTOKREVNOU FENKU BEZ PP, MOHUTNÉ KOSTRY, MOC HODNOU A HLAVNĚ 100% ZDRAVOU”…
  • “ŠTĚŇÁTKA JSOU PO RODIČÍCH S PP”… Ach, můj bože, nic takového nelze!! Čistokrevný pes bez PP NEEXISTUJE!!! To nic neznamená!! příklad: “Obaja rodičia majú PP, ale neabsolvujú povinné vystavy, potrebné k získaniu šteniatok s PP.” … Jako vážně byste toto podpořili?! 
 • Stává se také, že majitel dostane falešný průkaz o očkování, odčervení, i PP!
 • ŽÁDNÉ > MINI VARIANTY < MALÝCH PSŮ NEEXISTUJÍ, JE TO POUZE TRIK NA NĚCO SPECIÁLNÍHO, CO BY SE DOBŘE PRODALO. PŘEČTĚTE SI RADĚJI STANDARD PLEMENE, NEŽ NA NĚCO TAKOVÉHO SKOČÍTE. 🙂 MNOHDY TENTO VZRŮST MŮŽE ZNAMENAT DĚDIČNOU PORUCHU, VYČERPANOST, VYSOKÉ STÁŘÍ FENY (MATKY) NEBO VROZENOU VADU!

NEJČASTĚJŠÍ VÝMLUVY MNOŽITELŮ, MAJITELŮ A ZKUŠENOSTI S NIMI:

“Na Slovensku nám jedna pani ponuka steniatko lagottaka zeceraj z chovatelskej stanice ale ten názov CHS nikde nie je a že kvôli korona virusu nemôže dať šteniatkam PP pretože boli zrušené výstavy. Takže nemá ani uchovněné psy.” – Jedná se o falešnou chovatelskou stanici Lovinghome. 

“6 TYZDNOVA FENKA BEZ PP PO PAPIEROVYCH RODICOCH STANDART. POVOD CZ TAKZE VHODNA AJ NA CHOV. PEKNA STAVBA TELA – PEKNA HLAVICKA, RODICIA KLUDNA POVAHA, STENIATKO JE ODCERVOVANE 2x aj ZAOCKOVANE. NAJKRAJSIA FAREBNA KOMBINACIA. PAPA UZ SAME AJ MASKO. POPROSIM LEN VAZNY ZAUJEM – A LEN DO DOBRYCH RUK. O CENU SI ZAVOLAJTE.” –  M.T. racing Nitra (Slovensko)

“PREDAM NADHERNE STENIATKO – PSIKA MOPSIKA. 

PSIK JE VE VELMI ATRAKTIVNEJ CHOCO AND TAN FARBY (COKOLADOVA S PALENIM).

PODOTYKAM ZE NEJDE O ZIADNEHO KRIZENCA.

ALE MOPSIKA VO FARBE KTORA PATRI MEDZI NOVE FARBY. KTORE NIE SU UZNANE ORGANIZACIOU FCI. A TIETO SA TESIA VELKEJ POPULARITE VSADE VO SVETE. STENIATKO VYCHOVAVANE V DOMACOM PROSTREDI. V CASE ODBERU BUDE ZAOCKOVANE ZACIPOVANE BUDE MAT VETERINARNY OCKOVACI PREUKAZ. 

VSETKY OSTATNIE INFORMACIE LEN TELEFONICKY. NIE SMS!!!

CENA JE VYSSIA” – CHOCO (Senec, Slovensko)

RADA: 

 • Vždy si nejdříve nastudujte standard plemene, které chcete, poté se zeptejte SAMI SEBE: JESTLI SE K VÁM ŠTĚNĚ HODÍ –  JSTE ZAČÁTEČNÍK, POKROČILÝ NEBO LETITÝ PEJSKAŘ, JSTE OCHOTNI ŠTĚNĚTI VĚNOVAT DOSTATEK ČASU, POHYBU, JESTLI JSTE SEZNÁMENI S TÍM, CO OBNÁŠÍ A PŘINÁŠÍ PÉČE O ŠTĚNĚ, VÝCHOVA…?? Německý filozof, Immanuel Kant, by Vám to vřele doporučoval a MY také!! Zajeďte se podívat na výstavu, obvolejte několik chovatelských stanic, poradce chovu, prověřte si chovatele, které jste si vytypovali, přijeďte se podívat a tzv. “OSAHAT” plemeno ze všech stran, chovatel Vás jistě rád seznámí s plemenem a jeho běžným životem. 
 • Každý vyplozený potomek těchto rodičů Vás bude za celý život stát mnohem VÍCE peněz, času a starostí než ten s PP (ale klidně až ve stáří). 
 • Podívejte se na inzeráty na nejznámějších inzercích a porovnejte si psy s PP a bez PP.
 • Ověřte si informace o chovateli – zjistěte si recenze, ptejte se – chcete přece vědět o plemeni, co nejvíc?
 • Nenechte se napálit! 
 • UDĚLEJTE PRO TO MAXIMUM…ZVÍŘE JE SICE PRÁVNĚ VĚC, ALE PRO VÁS BY MĚLA BÝT PŘEDEVŠÍM ČEST MÍT DOMA NĚKOHO TAK KRÁSNÉHO!
 • Může a většinou se objevuje: nestandardní povaha / barva, problémy s pohybem, s příjmem potravy – můžou být špatné zuby – VŽDY SE RODIČŮM – JSOU – LI K VIDĚNÍ OBA – PODÍVEJTE DO TLAMY, NEBO POŽÁDEJTE CHOVATELE, špatná trávicí trubice, vylučováním – zánět močového měchýře, ucpaná střeva, štěně nafouklé, bojácné, nesocializované a nekontaktní, začervené
 • Pokud Vám neukáže chov, povahu rodičů, jak s nimi umí zacházet, lže Vám – proto je lepší si o něm zjistit informace dříve!, nepředá pořádné instrukce, prodá pejska za každou cenu, jen, aby byl už pryč, nestará se o osud těchto VÝPLODKŮ a jedná s Vámi oklikou, často to je jako reklama, TAK OD TOHO INDIVIDUA SI, PROSÍM, PSA NIKDY NEBERTE!!! UBLÍŽÍTE NEJEN SOBĚ, ALE I TĚM DALŠÍM VYPLOZENÝM PEJSKŮM!! 🙁 ÚTULKY JSOU PLNÉ A JISTĚ SI TAM TEN SPRÁVNÝ VYBERE!! 🙂 
 • UDĚLÁTE TEN NEJVĚTŠÍ, NEJODVÁŽNĚJŠÍ A NEJLEPŠÍ SKUTEK TÍM, ŽE SI ZAJDETE DO ÚTULKU A DÁTE TAKOVÉMU ZVÍŘÁTKU MILUJÍCÍ DOMOV, LÁSKYPLNOU NÁRUČ, ČAS A VÝCHOVU.
 • Dávejte si velký pozor na tzv. MERLE!!! Tato barva vznikla zmutováním skvrnitosti a při nehlídaném spojování a množení se může stát toto: 

…. TOTO JE BUDOUCNOST VŠECH VÝPLODKŮ A PSŮ bez PP!!!

 • Dejte raději přednost plemeni, které bude splňovat Vaše požadavky, Vy jeho, bude mít PP a nebude v módě. 😉

ZDE NĚKOLIK ODKAZŮ, PRO KTERÉ MÁ SMYSL OBĚTOVAT ČÁST VAŠEHO ČASU: