Jak se nejlépe připravit na příchod čtyřnohého člena

Jste ve fázi, že už máte štěňátko zamluvené a teď je čas na přípravu, protože, kdo je připraven, není překvapen. 😀 Nejen, že je potřeba se na to “psychicky” připravit, také je nutné na to připravit ostatní členy rodiny a celou domácnost. To zahrnuje celou řadu úkonů, které je potřeba poupravit, něco sem tam přestěhovat, přeskládat, uklidit.

Také je na místě si projít různé odboorné články, nastudovat si informace do začátku a i pro pokračování.

Co je dobré vědět: novopečený majitel by si měl chodit pro rady primárně ke svému chovateli a min. 14 dní krmit krmivem od chovatele, protože by to bylo příliš mnoho změn najednou – změna prostředí, odloučení od rodného hnízda,…Je super mít někoho, komu věříte, kdo má pozitivní vztah ke zvířatům a zná je, k ruce.

HLAVNÍM ÚKOLEM BUDE BUDOVÁNÍ VZTAHU A ZVYKÁNÍ NA FUNGOVÁNÍ SVĚTA

Po příjezdu do nového domova, prostředí a vlastně i pravidel nechte štěňátku pár dní na aklimatizaci (cca 3 dny) a se cvičením trošku počkejte. Nejprve se stejně bude řešit mechanismus, jenž je vlastní jen štěňátkům, jemuž se říká: “průtokový ohřívač”.

Se štěňátkem bude nutno chodit často ven se vyvenčit – tedy po každém probuzení, jídle, pití, hraní, takže po všem. Je tedy doporučeno si vzít alespoň na 14 dní až 3 týdny dovolenou, kdy se vytváří návyky pro budoucí život – tedy ho vlastně během této doby připravujete na to, co ho čeká, až budete zase chodit do práce. První, co je tedy důležité, vymezit mu jeho prostor, kde bude bezpečno, bude mít hračky, pelíšek, vodu, nezraní se a nezníčí nic, co by mu mohlo uškodit či co byste nechtěli, aby zníčil. Začít byste měli rozhodně s hygienou (vykonat potřebu je to, co by měl pejsek udělat první, až poté začíná čuchání, prozkoumávání okolí, trénink) a učením zůstat doma nějakou dobu sám – k čemuž Vám právě pomůže ten vyhrazený bezpečný prostor – který můžete vytvořit buď poskytnutím místnosti, štěněcí 8-dílné ohrádky, nebo dětské zábrany do dvěří. Zprvu nebude možné štěňátko nechat samotné doma po celou dobu Vaší pracovní doby, ale bude třeba si mezi prací zajít psa vyvenčit nebo si najít někoho spolehlivého s pozitivním přístupem ke psům, kdo Vám ho bude chodit venčit (samozřejmě to může být i člen rodiny)

Taaaak, a už se umíme vyvenčit. Teď se vrhneme na úpravu domácnosti – úklid, přestěhování některých věcí.

Toho, co bude potřeba poupravit, je celkem mnoho, ale pokud jste se rozhodli pro příchod psího člena, tak byste s tím už tak nějak měli počítat. Také je dobré počítat s tím, že Vaše domácnost už nikdy nebude taková jako dřív, že Vám štěňátko občas něco zničí – ale pamatujte: zníčí jen to, k čemu bude mít přístup -> štěňátko Vás naučí opravdu pečlivě uklízet. 😀 První, s čím je dobré začít, je odstranění všech rozhlodatelných a spolknutelných věcí – štěňátka jsou velmi zvídavá a chtějí ochutnávat a poznávat nepoznané – tedy zakrýt/schovat kabely, zacpat zásuvky, uklidit hračky, lego, boty, ubrusy, cancoury u koberců, uklidit propisky, tužky, paíry, ořezávátka, zkrátka, uklidit nejen ve společných místnostech, ale i v dětském pokoji. Dále je důležité zamezit výskokům a běhání po schodech (když pejsek vyjde 2-3 schody po dozorem, tak se nic nestane, naučit se to potřebuje, ale není dobře, když vyjde všechny schody, sám, bez dozoru, existují zábrany na schody), na sedačku/křeslo. Co velmi škodí pohybovému aparátu je nejen nesprávná výživa, ale i kluzké povrchy podlahy (lino, parkety) – to neznamená, že byste měli vyměnit podlahu, ale lze na více míst dát různé protiskluzové a ortopedické podložky, např. větší kusy drybedů s protiskluzem, ortopedické podložky, které najdete na: https://www.spokonozka.cz/sety-ortopedickych-podlah/, různé jiné povrchy, které neklouzají. Je to proto, že jednotlivé části kostry psa se vyvíjejí nerovnoměrně a v různém věku. Stejně tak není vhodné brát psa na příliš dlouhé tůry, běhání u kola, na bruslích či jakékoliv jiné zátěžové běhání – na to bude čas po 1. roce (12 měsících). Mezitím je spousta času na socializaci a fungování v domácnosti – učit jezdit v autě (nenásilnou formou, spojit to vždy s něčím zábavným), učit se chovat na stole, koukání na zuby, do uší, sáhání na drápky, nohy, do tlamy, na varlata, celkově trénovat dotyky jakéhokoliv druhu; také je důležité socializovat na ruchy venku (popeláři, hasiči, policie, záchranka, městské služby, MHD), na lidi, na psy (zatím z okruhu psů známých, než bude kompletní plné očkování, vč. základu i na vzteklinu a doporučujeme i na tetanus), na ostatní zvířata, na povrchy, na místa – halové prostředí, prostředí venku,…A samozřejmě byste měli věnovat značnou pozornost i výcviku – v první řadě PŘIVOLÁNÍ – reakce na jméno, učení KLIDU a ODPOČIVÁNÍ, povelu ZŮSTAŇ, povely jako: lehni, sedni, dej pac atd. nechte na trochu později. Naučte se chodit na vodítku, u nohy, na přechodu, můžete se začít učit i směry – vlevo/vpravo…

K socializaci Vám pomůžou také psí školky, cvičáky (pozor! – není cvičák jako cvičák – lagotto není německý ovčák, ale pes, který vyžaduje jiný přístup – tomuto místu se tedy vyhněte), skupinové tréninky nebo jen chůze parkem – tam je spousta rušivých elementů.

Jak na cestování a co pořídit:

  • miska na vodu – skládácí ze silikonu, látková, nerezová, cestovní láhev
  • sáčky na exkrementy
  • dózy na krmení – od zn. Trixie – nádoba + 2 misky v jednom
  • pokud budete chtít vozit psa na sedadle, tak určitě pás a bezpečný postroj
  • pokud v kufru – cestovní klece jsou ideální řešení => na klec je potřeba zvykat už odmalička – ať už se k tomu stavíte jakkoliv, věřte, že když klec používáte správně, tak je to výborný pomocník a rozhodně se nemusíte obávat, že v ní pejsek nějak strádal. Pokud se totoiž někdy v budoucnu rozhodnete chodit na výstavy, hodně cestovat nebo budete potřebovat na chvíli psa zavřít – např. po operaci, bude se Vám taká klec hodit. Ideální rozměr klece je 90x60cm (cestovní a interérová) a větší (interiérová).
  • pokud budete cestovat MHD, tak je určitě dobré pořídit si také náhubek

Další, co je nezbytné vyřešit, bude veterinární lékař – pečlivě vybírejte! Vetrinární lékař bude totiž další člověk, ke kterému budete muset chodit, ať se Vám to líbí nebo ne. Minimálně a doufáme, že pouze, na očkování. Tedy byste určitě měli alepsoň veterináři věřit – pokud si nejste jistí, prohledejte internet, recenze a nebo se zeptejte svých přátel, kteří by mohli s konkrétními veterináři mít zkušenosti. 🙂

Zde najdete seznam pohotovostí v Praze:

Veterinární klinika AA – vetChmelová 3316/6b, Praha 10 – Zahradní město271 751 907, 608 433 336
Veterinární klinika IVET Ke Kamýku 996/3, Praha 4241 714 358, 602 136 128
VETCENTRUM StodůlkyK Hájům 2671/8, Praha 5 – Stodůlky251 511 651, 775 688 637
Veterinární nemocnice LibušNa Šejdru 45, Praha 4 – Libuš244 470 553
Veterinární klinika Jaggy Praha Reinerova 6, Praha 6235 097 540
Veterinární klinika Erika Nám. Dr. Holého 8, Praha 8 284 821 784

A teď přijde tradiční nakupovací horečka, tak co všechno bychom mohli nebo měli koupit:

Co bychom měli ještě koupit: misku na pití a na žrádlo, vodítko + obojek – např. od zn. Avelone, stopovací vodítko, náhubek (zn. Avelone), světlýlko/reflexní obojek, pelíšek – za nás jsou úplně top pelíšky z paměťové pěny od Hájek Pet Food, dále také plastové pelechy od Dog Fantasy nebo ortopedická lehátka. Jak plastové pelechy, tak i lehátka je možné vystlat originálními povlaky a nebo drybedy. Dále by Vám významně ulehčila práci vesta nebo sukně od zn. Gappay, která má hodně kapes, takže do toho dáte nejen svoje věci, ale i různé výcvikové pomůcky. Štěňátka si potřebují hrát a hrají si ráda, takže je super jim pořídit i hračky, které budou bezpečné a nějakou chvíli vydrží – za nás jsou to jednoznačně vodní/plovoucí hračky – balónky, pullery, létající talíře, zeppelin pešek – sehnat se dají v každé SuperZoo a nebo různé hračky z tvrdé gumy či hračky šustící.

Co mít ve psí lékárničce:

  • samolepící obvazy
  • pruban
  • nůžky
  • masti – např. od bylinky Naděje měsíčková mast
  • framykoin / oftalmoframykoin
  • desinfekci – nejlépe betadine
  • gázy
  • enterozoo gel / zoosorb
  • dlahu
  • zelený jíl – zastavení krvácení
  • lotusový kořen – nachlazení
  • echinacea – močové cesty, nachlazení
  • lichořeřišnicové kapky bez alkoholu! – přírodní antibiotikum, perorálně
  • jitrocelový sirup bez sladidel – nachlazení, kašel,…
  • antihistaminika – dithiaden, zyrtec – bidnutí hmyzem
  • kontakt na psí pohotovost – viz výše
  • kysané zelí – obalení cizího tělesa a jeho snadnější vyloučení
  • …..

Nastal ten den “D” a Vy si jedete pro své vysněné štěňátko – přejeme krásný život a šťastné chvíle. 🙂