Březost & Odchov štěňátek

Stránka se pro Vás připravuje…

Od krytí, přes přípravy na porod až po odběr štěňátek.

Základem úspěšného odchovu štěňátek je milující a klidné prostředí poskytnuté a vytvořené mamince feně. Možnost relaxovat, ale také užívat si čerstvého vzduchu a lehce si potrénovat, vše se však přizpůsobuje potřebám feny tak, aby to pro ní bylo co nejkomfortnější.

Ať už to teď bude jakkoliv nepředstavitelné, příprava na krytí není krátkodobá záležitost, ale trvá ve výsledku minimálně půlroku až několik let. Prakticky už od doby, kdy si vybíráte štěně v chovatelské stanici. Ovšem někdy se stane, a je to tak správně, že zrovna ten daný jedinec nebude moct být použit v chovu. Je to základ selekce, tedy přirozeného výběru, a tam si příroda vždy vybírá ty silnější a schopnější jedince, kteří budou pro chov přidanou hodnotou. To nic nemění na hodnotě (kvalitě) každého psa – každý je výjimečný, jen nejde, aby byl každý chovný, těch důvodů může být mnoho. Hlavní a nejdůležitější kritérium pro uskutečnění a naplánování krytí by mělo správně být splnění podmínek chovnosti dle příslušného klubu, který spadá do FCI a který plemeno zastřešuje. Každé plemeno má určeno jiné podmínky chovnosti, které jsou splnitelné (pokud si dá člověk trochu práci s pochopením toho, proč je to důležité). Dle mého názoru by se na chov mělo pohlížet s pokorou, respektem, vděčností a ZNALOSTMI nebo chutí znalosti ZÍSKÁVAT a nikdy by se nemělo dělat nic na úkor psů.

Při krytí rozhoduje vitalita a připravenost obou pohlaví – tedy jak budoucí matky feny, tak i otce štěňátek, proto je důležité zajistit plnohodnotný život oběma. Ideální věk pro 1. krytí středního plemene (do 25kg a 50 cm v kohoutku) je 22 – 24 měsíců.

Krytí zahrnuje souhrn důležitých kroků, díky kterým může dojít k reprodukci.

Faktory mající vliv na (ne)úspěšnost krytí jsou: věk, plemeno, zdravotní i psychický stav, podmínky prostředí, výživový stav – obezita/vyzáblost psa/feny, interval mezi vrhy = mezidobí, intenzita krytí (kolikrát do roka/jak často pes kryje), pohlavně přenosné choroby (herpes virus, mykoplasmóza), kvalita porodu (jak probíhal, jak dlouho probíhal, přirozeně/císařem,..), přirozené krytí nebo inseminace, zkušenost nebo nezkušenost psů i majitelů (chovatelů), rozmezí mezi krytím a překrytím.

I přesto, že je krytí naprosto biologický a fyziologický proces, je také velmi energeticky náročný. Nejlepší proto bude krýt v dopoledních hodinách, cca 2 – 3 hodiny po 1. krmné dávce, a nebo večer po 2. krmné dávce (také cca 2 – 3 hodiny), psa den před a v den krytí nepřetěžovat, nechat ho spíše více odpočívat, ať má dostatek energie a dobrou náladu. Pokud se rozhodnete po krytí přijet ještě jednou a bude Vám souhlasit i hladina progesteronu (viz níže), tak budete tzv. překrývat a to je důležité udělat nejdříve za 48h od 1. krytí (novotvorba spermií).

Délka krytí (resp. ejakulace, svázání) je různá, může trvat minuty, ale i hodiny (max. 3).

Jak takové krytí probíhá:

  • ve valné většině případů si spolu začnou hrát, škárlit se, flirtovat (to je nechte, je to důležité)
  • fena si psa důkladně očichá (někdy) a začne se mu nastavovat (je – li vhodný den ke krytí)
  • v tom psovi jeho instinkt napovídá: “čuchni si (někdy), využij toho a skoč na ní”
  • on tedy svůj instinkt poslechne a skočí (kanec jeden :D) – Vy svou fenu přidržujte hlavou od psa (aby ho v nějakém záchvatu nechtěla sežrat) a tak, aby nemohla utéct nebo kousnout – obojí je neskutečně bolestivé, může to mít trvalé následky a ani to není správně.
  • Bude do ní chvíli velmi rychle zajíždět, a poté přestane – zde je důležité psa opatrně otočit a přendat zadní nohu, aby normálně stál “na všech čytřech” a vytvořil se zadníma nohama feny “srdíčko na konci spletené” = tomu se říká svázání – jde o proces, kdy psí ztopořený úd je pevně svírán děložními svaly feny (v momentě, kdy dojde k jeho ochabnutí, tak z feny poměrně rychle “vypadne” a v tuto chvíli akt končí – psovi dejte napít, zajistěte mu odpočinek a pokud bude chtít, tak i krmení).
  • !!!!! Pokud dojde k nechtěnému krytí – PSY OD SEBE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEODTRHÁVEJTE, NEROZPOJUJTE JE – MOHLI BYSTE JIM VELMI VÁŽNĚ UBLÍŽIT !!!!!

Příprava na krytí – fena

Příprava na krytí – pes

Epigenetika

Můžu opravdu brát březí fenu na procházky?

Výživa feny a úprava krmné dávky

Ideální místo k odpočinku pro březí fenu

Které aktivity jsou v době březosti prospěšné a kterým je lepší se vyhnout?

Jak a kdy odčervovat nebo existuje ještě jiný způsob?

  • Somatický červ – co to znamená?

Masáže

POROD ZAČÍNÁ

  • Od 58.dne od data prvního krytí – pregnancy calendar
  • Co vše připravit a nakoupit
  • Jak ho poznat – behaviorální změny, rapidní pokles a opětovný vzestup tělesné teploty, stahy
  • Praktické rady

ODCHOV ŠTĚŇÁTEK JE V PLNÉM PROUDU

První týden a co mě jako chovatele čeká

Druhý týden

Třetí týden – první kritická perioda

Čtvrtý týden – první návštěvy

Pátý týden

Šestý týden – druhá kritická perioda

Sedmý týden

Osmý až devátý týden – odběr štěňátek

Třetí kritická perioda (12. týden až 6. měsíc)

……..